Select Language
jp us cn
EVENT RESULT

2018.3.24 RISE 123

DATE   2018-03-24

Kengo Shimizu wins the KO main! Yoshihisa "Mad dog" Morimoto and Masahide Kudo win the featherweight tournament



Match Results

Main Event
Super Fight! -92 kg Contract 3 min 3 r Extension 1 R
○ Kengo Shimizu (Kyokushin Kaikan / RISE heavyweight champion, SB Japan Heavyweight champion)
× "Hitter" David Trallero (Spain / Unit Denia / WKU Spain Heavyweight Champion, MMA MIX FIGHT Portuguese Champion, WF Russia Kickboxing World Heavyweight Champion)
KO (2 R 1 min 27 sec)


Semifinal
3rd RISE featherweight (-57.5 kg) Championship tournament semifinals 3 minutes 3R extension 1R
○ Yoshihisa "Mad dog" Morimoto (BRING IT ON paraestra AKK / first class ranking)
× Shuto Miyazaki (TARGET / 6th class of the same class)
Judgment 3 - 0 (30 - 27, 29 - 27, 29 - 27)


Seventh match
Third RISE featherweight (-57.5 kg) Throne determination tournament semifinals 3 minutes 3R extension 1R
○ Masahide Kudo (Shinjuku Lefty Jim / second class ranking)
× Tatsuki Shinotsuka (TEAM TEPPEN / fifth place in the same class)
KO (2 R 1 min 43 sec)


Sixth Match
Super Featherweight (-60 kg) 3 Minutes 3 R Extension 1 R
○ Kodai Nobe (RISE ON / INSPIRIT / 1st place of class, previous same-level champion)
× Ryoji Washio (Regulus Ikebukuro / J-NETWORK super featherweight champion)
Judgment 3 - 0 (30 - 28, 30 - 28, 30 - 28)


Fifth match
welterweight (-67.5 kg) 3 minutes 3R extension 1R
○  "Black Panther" BeyNoah (Kyokushin Kaikan / J-NETWORK Welterweight Champion)
× Yuya (Sakigake Jyuku / 2nd DEEP ☆ KICK 65kg champion, RISE super lightweight fourth place)
Judgment 3-0 (29-28, 29-28, 30-28)


Fourth match
- 53 kg contract 3 minutes 3R
× Shota Takiya (KSS Kensei kan / former Krush -55 kg champion)
○ Azusa Kaneko (Shinjuku Lefty Jim)
Judgment 0 - 3 (29 - 30, 28 - 30, 28 - 30)


Third match
- 58 kg Contract 3 min 3 r Extension 1 R
× Takuya Taira
 (Pound for Pound / RISE Featherweight 7th place)
○Yamato Fujita (Reversal Gym Shinjuku Me, We / Amateur Boxing All-Japan Championship '11 Bantamweight (56 kg) victory)
KO (1 R 2 min 18 sec)


Second match
super featherweight (-60 kg) 3 min 3 r extension 1 R
× Jun Aiorosu (STURGIS Shinjuku Jim / 6th class of the same class)
○ Kento Haraguchi (Seibu kaikan / JAPAN CUP 2017 -57 kg winning tournament, Accel featherweight champion)
TKO (2 R 2 min 6 sec)


First match
bantamweight (-55 kg) 3 minutes 3R extension 1R
× Guriko Sato [Guriko] (PHOENIX / 13th class) * Ring name changed from Shun Sato
○ Masato Yuki (TEAM TEPPEN) * Change from belonging to U.M.A.
Judgment 0 - 3 (28 - 30, 28 - 30, 28 - 30)


Opening fight. 2
super featherweight (-60 kg) 3 min 3 r
× Norihisa Isencho (BLA-FREY / 2015 RISING ROOKIES CUP super featherweight second runner-up)
○ Hiroto (T's KICKBOXINGYM)
KO (2 R 0 min 49 sec)


Opening fight. 1
Super lightweight (-65 kg) 3 min 3 r
× Susumu Yoshida (BRING IT ON Paraestra AKK)
○ Hiroki Saiga (Doctor of Tortoise No Ken / J-NETWORK welterweight rookie king in 2017)
KO (1 R 1 min 24 sec)

EVENT OVERVIEW

Date and time
Saturday, March 24, 2018 (Sat) 17 o'clock opening / 18 o'clock main starts
※ Opening fight will be held from 17:20 before the start of the main battle
 
Venue

Korakuen Hall
Koraku 1-3-61 Koraku-en Hall Building 5F in Bunkyo-ku, Tokyo

Organizer RISE CREATION CO., LTD.
Certification RISE commission
Sponsorship

Cygames Inc.
Fitness shop
Kyoei Security Service Co., Ltd.
Menya Susuru

Costume cooperation 73R / In Spirit
Broadcast / video production Sky A / Star Gate
Admission fees
Ticket sales office
Contact Us RISE Creation 03-5319-1860

ACCESS

■ Inquiries for events, coverage of players
TEL 03−5319−1860 / FAX 03-5319-1870
■ Interview with Nasukawa Tenshin player
TEL 03−6368−5495 / FAX 03-5428-4647
■ RISE CREATION CO., LTD.
〒170-0002 1-3-1 Sugamo Toshima-ku, Tokyo Amano Building 3E


PLAYGUIDE

チケットぴあ
ローチケ
イープラス
ライズオフィシャルショップ

SPONSORS

cygames
フィットネスショップ
7THREE
INSITE

PARTNERS

スカイA
Bout

RISE WEST
SkyHigh
REBELS
HoostCup
全日本空手道連盟

Released :  2018-12-08