Select Language
jp us cn

​RISE RANNKING

World featherweight(-57.15kg)

Champion Nasugawa Tensin
(TARGET/Cygames)
01nasugawa.jpg

Heavyweight ranking

Champion Kengo Shimizu
(Kyokushin Kaikan)
No.1 “Sterk”Badr Feldaos(dojo Peter Arts)
No.2 Luis Morais(Bosjim Portugal)
No.3 Hiromi Amada(Amada Physical & Boxing School)
No.4 Murat Direkci(Team Aerts)
No.5 Natuki(Revolver gym)
No.6 Masanobu Yamanak(Seido Kaikan)
No.7 Takahiro Sakurai(STRIKING TEAM KDS)
No.8 Manabu(Team Dragon)
02shimizu.jpg

Middleweight(-70kg)

Champion vacant post
No.1 Takahumi Morita(Free)
No.2 I Seunghyun(RAON)

No.3 Shintaro Matsukura(TRY HARD GYM)

No.4 Takaaki Nagami (LA GYM JAPAN)
No.5 Masashi Nakajima(Niigata Seido-kan)
No.6 Samo Petje(RED DEVIL GYM LJUBLJANA)
No.7 Ichiyo Morimoto(Regulus Ikebukuro)
No.8 Chuchai Hadesworkout(Hades workout gym)
No.9 Kensuke Yabunaka(ANCHOR GYM)
No.10 Kotaro Mori(NEXT STEP GYM)
00no.jpg

Welter grade(-67.5kg)

Champion Danilo Zanorini
(TS GYM/Brazilian · Thai)
No.1 Yuichiro Jienotu Nagashima(Sakigake Jyuku)
No.2  "Black Panther" BeyNoah(Kyokushin Kaikan)
---
No.8 TETSURO(Grabs)
No.9 Takato(Hirai Dojo)
No.10 Yoshifumi Joji(E.D.O Dojo)
03daniro.jpg

Light grade(-63kg)

Champion Fukashi
(Cross point Kichijoji REBELS)
No.1 Syohei Asahara(Pound for pound)
No.2 Hideki (Shinjuku Lefty Jim)
No.3 Tomohiro Kitai(Team Dragon)
No.4 Chris · Show(POS Gym)
No.5 Fumiya Kawashima(BattleNation)
No.6 Ikki(OGUNI-GYM)
No.7 Naoki(BRING IT ONパラエストラAKK)
No.8 AKINORI(Syuku Gym)
No.9 Yuya Fujita(Kyokushin Kaikan)
No.10 Darvish Kuroki(KING EXCEED)
No.11 Tappner · Hadesworkout(Hades workout gym)
No.12 Kyosuke(Inspired Motion)
04fukashi.jpg

Super featherweight(-60kg)

Champion Chanhyeong Lee(RAON)
1位 Yuuki(ANCHOR GYM)
2位 Kodai Nobe(RISE ON/INSPIRIT)
3位 Takuma(Tokyo Machida Kaneko Jim)
4位 Taiju Shiratori(TEAM TEPPEN)
5位 Kazuma(MOSTAR GYM)
6位 MASATO(3POUND)
7位 Ruka(Niigata Seido-kan)
8位 TASUKU(Realdeal)
9位 Kento Haraguchi(Kick Lab)
10位 Jun Aiorosu(STURGIS Shinjuku Jim)
11位 Hirotatsu Asakawa(Daiken Three Tree)
12位 SEIDO(Team ORCA)
13位 Masanori Shimada(Stay Gold)
05lee.jpg

Featherweight(-57.5kg)

Champion Masahide Kudo
(Shinjuku Lefty Jim)
1位 Yoshihisa "Mad dog" Morimoto(BRING IT ON parachutea AKK)
2位 Ignacio“El misil”Capllonch(Dojo Serpiente)
3位 Shuto Miyazaki(TARGET)
4位 Tatsuki Shinotsuka(TEAM TEPPEN)
5位 Takuya Taira(Pound for pound)
6位 Takanobu Sano(Soushinkai)
7位 KEN・FLYSKYGYM(FLYSKYGYM)
8位 Koki(Team Dragon)
9位 Teppei Tsuda(Shinjuku Lefty Jim)
06kudo.jpg

Bantamweight(-55kg)

Champion vacant post
1位 vacant post(Hashimoto Dojo)
2位 Yugo・ FLYSKYGY(FLYSKYGYM)
3位 Masahiko Suzuki(Yamaguchi Dojo)
4位 Kensei Yamakawa(Sapporo Dojo)
5位 Masato Yuki(TEAM TEPPEN)
6位 Tomo Arimatsu(Realdeal)
7位 Tomoya Deguchi(Chuwakai)
8位 Syuto(PRINCE KC)
9位 Takuya(Syuku Gym)
10位 Yoshinobu Ozaki(Realdeal)
11位 Tomoya Murayama(HAYATO GYM)
12位 Yuta Suzuki(STURGIS Shinjuku Jim
13位 Ryota(Takatora Jim)
14位 Kyosuke(TOP DIAMOND)
15位 Guriko Sato(PHOENIX)
00no.jpg
■ Inquiries for events, coverage of players
TEL 03−5319−1860 / FAX 03-5319-1870
■ Interview with Nasukawa Tenshin player
TEL 03−6368−5495 / FAX 03-5428-4647
■ RISE CREATION CO., LTD.
〒170-0002 1-3-1 Sugamo Toshima-ku, Tokyo Amano Building 3E


PLAYGUIDE

チケットぴあ
ローチケ
イープラス
ライズオフィシャルショップ

SPONSORS

cygames
フィットネスショップ
7THREE
INSITE

PARTNERS

スカイA
Bout

RISE WEST
SkyHigh
REBELS
HoostCup
全日本空手道連盟

Released :  2018-10-27